Co powinno obejmować ubezpieczenie turystyczne?

Posted on

Wybierając się w podróż za granicę, powinniśmy obok biletów, hoteli oraz programu zwiedzania, zadbać również o wszystkie niezaplanowane oraz nieprzyjemne sytuacje, do których może dojść podczas własnego wyjazdu. Takie sytuacje mogą wywoływać wielkie obciążenia pieniężne, natomiast czasem być choćby ryzykiem dla własnego życia. Na wypadek niefortunnych wydarzeń podczas pobytu za granicą należałoby wykupić ubezpieczenia turystyczne. Co należałoby o nich wiedzieć?

Co zapewniają ubezpieczenia turystyczne?

Ubezpieczenie turystyczne ma za zadanie zabezpieczać Cię przed niezaplanowanymi wydatkami. Wizyta u specjalisty  za granicą może dużo kosztować, nie wspominając już o pobycie w szpitalu, operacji, powrocie do kraju, rehabilitacji. Lecz ubezpieczenie turystyczne może obejmować także skradziony lub zostawiony na lotnisku bagaż, lub opóźniony lot. Niewątpliwie bardziej opłaca się wydać małą kwotę oraz ubezpieczyć się przed wyjazdem, aniżeli później zastanawiać się, skąd wziąć pieniądze na zapłacenie rachunków.

Kiedy należy wykupić ubezpieczenie turystyczne?

Ubezpieczenie turystyczne należy wykupić na cały czas wyjazdu, pamiętając przy tym, by obejmowało ono pełną dobę wyjazdu i powrotu. Da Ci to ochronę także w trakcie podróży do oraz z końcowego miejsca. Pamiętaj przy tym, iż firmy ubezpieczeniowe w takich wypadkach mogą zakładać krótką karencję. Jeżeli zatem jedziesz np. we wtorek, upewnij się, czy ubezpieczenie wykupione w poniedziałek rozpocznie już funkcjonować. Należałoby wiedzieć, iż polisę możesz wykupić choćby po rozpoczęciu podróży.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne?

Ubezpieczenie turystyczne kupimy dla każdego uczestnika wyjazdu. Cena ubezpieczenia zawsze zależy od paru elementów – im większy obszar oraz większe kwoty ubezpieczenia, tym droższa polisa. Cena polisy zależy również od kraju wyjazdu, długości pobytu. Opłaty nie są natomiast niezwykle rozdzielone. Pomiędzy polisą o średnim obszarze, natomiast optymalną ochroną w poszczególnym TU będzie zazwyczaj ok. kilkadziesiąt złotych różnicy.

Kwota, do której ubezpieczyciel pokrywa wydatki leczenia w najtańszej polisie to blisko 40 tys. zł. Decydując się na droższą polisę, pokazowo za trochę więcej niż 50 zł, kwota obejmująca wydatki leczenia rośnie choćby do 600 tys. zł. Jak widać, dopłacając kilka złotych, rozbieżność w kwotach, jakie wypłaci ubezpieczyciel w wypadku leczenia, jest duża oraz podnosi się także obszar ochrony. Ubezpieczenie podróżne należałoby wykupić, nie jedynie jadąc za granicę, lecz także planując wczasy w Polsce.